napis
Japonia – kraj wyspiarski położony na samym skraju kontynentu azjatyckiego. Przez lata wydawał się nam równie egzotyczny i dziki co Indianie z głębin amazońskiej dżungli. Potem nasz obraz o Japonii wykreowały informacje o rzekomych japońskich dziwactwach i zdobywające popularność anime. A jak, tak naprawdę, mają się nasze wyobrażenia o tym kraju do rzeczywistości?
Scena z Czarodziejki z Księżyca

Kocham anime ale zdaję sobie sprawę, że zakrzywiają rzeczywistość
źródło: http://video.unext.jp

 • Przede wszystkim odłóżmy na półkę przekonanie, że anime są odzwierciedleniem życia – tak naprawdę spora część pokazanych w nich sytuacji i zachowań to kuriozum nawet dla Japończyków. Bajki te zostały stworzone z myślą o zapewnieniu rozrywki i odskoczni od rzeczywistości i jako takie powinny być traktowane.
 • Ucinanie drzemek w pracy nie jest mile widziane nawet w Japonii – z jakiegoś jednak powodu mit ten dość dobrze zakorzenił się w kulturze zachodniej.
 • Japońscy pracodawcy traktują swoich podwładnych jak wyrobników – to prawda, że japoński tydzień pracy jest znacznie dłuższy od tego do czego przywykł Europejczyk, wynika to jednak z mentalności samych mieszkańców tych wysp – oni po prostu lubią pracować. Japoński rząd jednak stara się jak może walczyć z narodowym pracoholizmem – najnowszy pomysł to dzień pracy zdalnej przypadający na 24 lipca (data wybrana nie przypadkowo – w tym dniu bowiem rozpoczną się letnie igrzyska olimpijskie w Tokio – rząd ma nadzieję, na mniejsze korki w tym dniu).
 • Sushi – potrawa, która zdobyła sławę na całym świecie wcale nie jest głównym pożywieniem Japończyków. Co więcej – jej istotą nie jest surowa ryba, ba – nawet ryba do sporządzenia sushi nie jest konieczna. Tak naprawdę to esencją jest ryż z dodatkiem octu ryżowego.

  nigiri

  Nigiri sushi – to forma sushi jaką spotkamy w Japonii najczęściej
  źródło: http://www.sakana-center.com

 • Zdjęcia japońskich bento (lub obento) zawojowały kraje zachodnie. Kolorowe pudełeczka wypełnione ryżem, warzywami i ozdobione kwiatkami lub postaciami z bajek to w rzeczywistości tamtejsza wersja posiłku na wynos. Bento oznacza „posiłek w pudełku” i przybiera najróżniejsze postacie – najbardziej tradycyjna i klasyczna jego postać to sam ryż z piklowaną śliwką zdobiąca jego środek (skojarzenia z flagą tego kraju jak najbardziej adekwatne)
Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.