ford s max

To, ile litrów spala nam samochód, zależy od kilku czynników. Najważniejsze z nich to: pojemność i moc silnika, opony oraz sposób jazdy. Pojemność i jego moc są tu sprawą dosyć oczywistą – im większa moc silnika, tym potrzebuje on większej ilości paliwa, więc spalanie jest wyższe. Ale jak się ma do tego nasz styl jazdy? I czy poprzez jego zmianę można naprawdę zmniejszyć zużycie paliwa?

Nie wszyscy o tym wiedzą, jednak do fakt dowiedziony naukowo. Zmieniając sposób jazdy można zmniejszyć zużycie paliwa w samochodzie nawet o 30% w stosunku do tego, ile wóz pali obecnie. Wystarczy zastosować się do kilku porad:

-zmieniaj opony na zimowe/letnie wtedy, gdy jest na to czas. Poza tym regularnie kontroluj ciśnienie w oponach, gdyż im jest ono niższe, tym samochód jedzie ciężej,
-sensownie używaj zmiany biegów. Pamiętaj, że zła zmiana biegów przy zbyt niskich/wysokich obrotach silnika skutkuje nie tylko podwyższonym spalaniem, ale i szybszym zużywaniem się części silnika, staraj się zatem zawsze zmieniać biegi przy około 2500-3000 obrotach.
-to oczywiste, ale muszę napisać: nigdy nie dodawaj gazu na zimnym silniku! Nie prowadź też od razu na obrotach rzędu 3-5 tysięcy, gdyż również podnosi to spalanie. Może to oczywiście nie dotyczyć lub dotyczyć w niewielkim stopniu bardzo nowoczesnych aut – np. Ford S Max spalanie ma niemal niezależne od nagrzania silnika – mimo to warto mieć właściwe nawyki, bowiem dzięki nim oszczędzamy też części samochodu.
-uważaj na tzw. jazdę na luzie. Panuje czasem przekonanie, że jazda na luzie zmniejsza spalanie do zera. To bzdura – auto raczej nie pali jadąc na biegu bez pedału gazu! Dobrze jest więc z kolei hamować silnikiem.
-Nie używaj bez potrzeby klimatyzacji. Ma ona duży wpływ na spalanie.  Gdy pracuje „na pełnych obrotach”, bardzo obciąża układ napędowy i elektryczny, co przekłada się rzecz jasna na większe zużycie paliwa.

I jeszcze jedna dość oczywista rada na koniec – nie przeginaj z dużymi prędkościami. Optymalna prędkość na autostradzie to dla większości modeli aut 90-110 km/h. Szybsza jazda powoduje z kolei, że w zbiorniku paliwa paliwo spala się bardzo szybko na skutek tworzenia się jak gdyby zasysającego wiru.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.