Wiele osób  lekceważeniem stwierdza, że język angielski znają już „wszyscy”. Cóż, na pewno poziom znajomości tego i innych języków obcych u Polaków jest coraz to wyższy, jednak z moich własnych obserwacji wynika, że ta znajomość jest czasem bardzo pobieżna. Dotyczy to także tzw. wyższych sfer. Moja znajoma była świadkiem, jak pewien szanowny doktorant (!!!) jednej z krakowskich szkół wyższych nie umiał za granicą złożyć zamówienia w restauracji.

Dlatego też wszyscy powinniśmy uczyć się angielskiego porządnie. Czyli nie tylko w szkole – chyba że w drodze wyjątków jest ona w stanie zaoferować nam naukę na wysokim poziomie. Warto jednak mimo to dokształcać się na własną rękę, i to od najmłodszych lat. Ja sama pamiętam jeszcze, jak rodzice jako 16 latkę zapisali mnie na korepetycje do jednej ze znanych anglistek w moim mieście, która zresztą trochę kosztowała. No ale to m.in. dzięki niej nie miałam potem problemów na studiach i w pracy. I na wyjazdach.

Myślę jednak, że nauka angielskiego w dużym mieście takim jak mój Kraków wcale nie musi być bardzo droga. Nie wierzycie? Oto kilka moich pomysłów i propozycji:

1. Znajomi z obcych krajów. Najlepiej wybierać tych, którzy są native-speakerami, albo spędzili dużo czasu za granicą. Najlepiej oczywiście połączyć pożyteczne z przyjemnościami towarzyskimi 🙂
2. Tania szkoła językowa. Przeglądając oferty w rodzaju „tani angielski w Krakowie często natrafiamy na atrakcyjne zniżki i promocje – przykład, jeden z wielu, tutaj. Warto to rozważyć – w tych szkołach często też uczy native speaker!
3. Nauka on-line. Jeśli nie masz czasu i wielu funduszy, możesz poszukać kogoś kto uczy angielskiego przez internet, np. za pośrednictwem programu Skype.Uważaj tylko na wszelkiej maści oszustów. Zaleta – nie musisz wychodzić z domu.
4. Jeśli generalnie znasz język, a potrzebujesz tylko znacznie poszerzyć słownictwo, poszukaj biblioteki wypożyczającej książki w językach obcych i czytaj jak najwięcej – tego, co lubisz, i co chętnie tez czytałbyś po polsku.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.