Zima to czas kiedy mamy kłopoty z nadmiernym przesuszeniem naszych mieszkań. Ogrzewanie i klimatyzacja poza oczywistymi zaletami mają także jedną podstawową wadę – niesamowicie wysuszają powietrze w pomieszczeniach w jakich są uruchomione.
Ale już za niedługo, wiosną, zaczniemy borykać się z problemem zgoła przeciwnym – wilgocią.

I choć do wiosny i oficjalnego zakończenia tzw. sezonu grzewczego mamy jeszcze kilka tygodni, to warto już teraz sprawdzić jak poradzić sobie z nadmiarem wilgoci w powietrzu.

Wiosną i jesienią problem z nadmierną wilgotnością jest najbardziej dotkliwy (choć zdarza się, że dokucza nam i latem). Jej pojawienie się, to nie tylko długo schnące pranie oraz wilgotna pościel, może też być przyczyną poważnych konsekwencji zdrowotnych. Długotrwały poziom wilgotności często skutkuje bowiem pojawieniem się mało estetycznych i chorobotwórczych grzybów oraz pleśni.

Jak zatem radzić sobie z wilgocią?
  1. Nie zapominajmy o wietrzeniu – bez względu na porę roku i temperaturę na zewnątrz trzeba zadbać o doprowadzanie świeżego powietrza do pomieszczeń, w których przebywamy. Najbardziej optymalnym wyjściem jest wietrzenie co najmniej raz dziennie oraz zamontowanie w oknach nawiewników okiennych (niektóre typy okien mają także tzw. funkcję rozszczelniania).
  2. Osuszacze powietrza -przydadzą się najbardziej w pomieszczeniach najbardziej nawilżonych na wilgoć (jak choćby łazienki, piwnice lub domowe pralnie). Przy wyborze tych urządzeń kierować się należy wielkością pomieszczenia w jakim będzie używane.
  3. Pochłaniacz wilgoci – ten łatwo dostępny w każdym sklepie z towarem AGD gadżet sprawdzi się doskonale podczas utrzymywania właściwego poziomu w miejscach o małej kubaturze. Jest niezastąpiony w spiżarniach, szafkach z przyprawami lub bieliźniarce. Warto też wrzucić jeden do pojemnika z zapasową pościelą.
Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.