Od kiedy świat obiegła wiadomość o amerykańskiej decyzji o wpisie firmy Huawei na handlową czarną listę oraz o wycofaniu się korporacji Google ze współpracy z chińskim potentatem, specjaliści, dziennikarze oraz zwykli użytkownicy telefonów zastanawiają się jak marka Huawei przetrwa bez odpowiedniego systemu operacyjnego dla swoich produktów. Chińczycy praktycznie od razu położyli kres wszelkim spekulacjom, potwierdzając plotki o programowaniu własnego OS.

Najpierw rynek chiński

HongMeng, bo taka jest robocza nazwa chińskiego systemu, to system, który, jak obiecuje producent, pojawi się już jesienią tego roku i, ponoć, powstawał w ścisłej tajemnicy od 2012 roku. Ta autorska platforma ma jednak początkowo trafić tylko do chińskich klientów firmy – to oni będą właśnie pierwszymi osobami mogącymi w pełni przetestować możliwości i talent programistów z Huawei. Wersja międzynarodowa zostanie wydana dopiero kwartał później.

Na bazie open-source

HongMeng to system równie tajemniczy, jak tajemnicze były kulisy jego powstawania – tak naprawdę nie wiadomo o nim nic. Specjaliści uważają jednak, że system ten nie powstawał od podstaw, podwaliny pod niego, któryś z systemów dostępnych jako open-source (mówi się nawet o Android Open Source Project), co znacznie mogło ułatwić i przyśpieszyć prace nad projektem.

Czy ma szanse?

Czy jednak chiński system operacyjny ma szansę zaistnieć w świecie zdominowanym przez Androida oraz iOS? Tutaj dużo zależy od klientów oraz od twórców aplikacji. Bez zaplecza w postaci aplikacji mogących współpracować z OS, nie ma on raczej racji bytu. W dwóch dominujących do tej pory systemach jest ich kilka milionów, a jak będzie w przypadku chińskiego wynalazku?

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.