Światowa Organizacja Zdrowia podaje zatrważające dane – zanieczyszczenia powietrza są główną przyczyną zgonów na całym świecie. Stężenia szkodliwych substancji zbierają krwawe żniwo, daleko w tyle zostawiając wypadki, przestępstwa oraz starość. W samej Polsce, stężenie toksycznego benzo(a)pirenu (B(a)P) należy do największego w całej Unii Europejskiej i ponad ośmiokrotnie przewyższa dopuszczalne normy. Dlatego coraz częściej prowadzone są kampanie społeczne mające na celu uświadomienie nam tego problemu i skierowanie nas ku bardziej ekologicznym źródłom pozyskiwania energii.

Gaz ziemny – sposób na walkę ze smogiem

Do takich właśnie, ekologicznych źródeł energii należy gaz ziemny. To paliwo, kojarzone do tej pory z socjalistycznymi „junkersami”, cechuje się znacznie niższą od pozostałych popularnych źródeł energii emisją zanieczyszczeń. Jego popularyzacja może znacznie przyczynić się do zmniejszenia ilości obecnych w polskim powietrzu spalin.

Głównym składnikiem gazu ziemnego jest metan. I to on właśnie odpowiada za zmniejszenie wydzielanych przez opał zanieczyszczeń – w procesie spalania powstaje stosunkowo mała ilość dwutlenku węgla. Warto więc zainwestować w system ogrzewania domu oraz wytwarzania ciepłej wody oparty na gazie ziemnym.

Kotły gazowe – inwestycja w zdrowie

Ogrzewanie gazem ziemnym to przede wszystkim ogrzewanie za pomocą kotłów gazowych. Te współczesne w niczym nie przypominają rozwiązań, jakie pamiętamy z okresu PRL. Nowoczesne kotły gazowe (jak choćby te z dobrze nam znanej firmy Junkers) gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa, bez trudu spełniając bardzo wysokie normy. Są one łatwe i niekłopotliwe w eksploatacji, zajmują niewiele (w porównaniu z tradycyjnymi piecami) miejsca, a ich instalacja to stosunkowo niski koszt. Doskonale sprawdzają się zarówno w małych, jak i dużych domach jednorodzinnych.

W wielu miastach, w ramach walki ze wszechobecnym smogiem, osoby, które zdecydują się na wymianę swojej starej instalacji cieplnej, mogą liczyć na dofinansowanie do tej inwestycji (wypłacone ono zostanie dopiero po zakończeniu robót i przedstawieniu stosownych dokumentów).

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.