Wiele jakoś mówiło się ostatnio o tym, że gaz wybucha, jest niebezpieczny, i tak dalej. Nie ma co się dziwić – na samym Śląsku były ostatnimi czasy dwa takie wypadki. W dodatku skala zniszczeń jest ogromna – trudno może oceniać, jaka śmierć jest lepsza, ale przy porażeniu prądem ginie jednak tylko jedna nieostrożna lub mająca wyjątkowego pecha osoba.

Bywałam na studiach za granicą i wiem, że wszędzie na zachodzie w miastach – średnich, większych, a czasem nawet małych – gazu po prostu nie ma. Jest zbyt niebezpieczny, a poza tym ludzi zwyczajnie stać na CO czy na ogrzewanie i gotowanie energią elektryczną. A jak już ktoś ma gaz, na przykład na wsi, to używa butli.

Butle mają to do siebie, że zwykle „szkodzą” jeśli to tylko używającym ich osobom. Nawet gdy się rozszczelnią, są dziś produkowane tak, że nie wybuchają, a raczej stopniowo ich zawartość wycieka – można wówczas zwykle się oddalić czując podejrzany zapach, a dom nie wylatuje w powietrze. Wreszcie – nie pali się cała instalacja. Osobiście mam na tym punkcie istną fobię i nigdy w życiu nie zgodziłabym się na mieszkanie, stare lub nowe, z instalacją gazową. Jeśli już to butle – wiem, że są osoby, które uważają, że dobrze smakuje tylko jedzenie gotowane na gazie. Cóż, o gustach dyskutować nie będę, interesuje mnie raczej strona techniczna tego wszystkiego.

3 rodzaje butli gazowych AmeriGas

W Polsce butle gazowe propan-butan można całkiem tanio kupić na przykład u dostawcy AmeriGas. Cieszą się one podobno znaczną popularnością – są łatwe w transporcie i przechowywaniu, nie wymagają specjalistycznych umiejętności w obsłudze, są nowoczesne i bezpieczne. Można je używać do różnych celów, w tym do ogrzewania domu/wody, do dogrzewania tarasu, przy grillowaniu, a także na biwaku.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.