Czasami to przypadkowe naciśnięcie migawki lub przypadkowe znalezienie się we właściwym miejscu i czasie, innym razem – to długie godziny wyczekiwania na odpowiedni moment, na to jedno jedyne ujęcie – ujęcie, które zmieni spojrzenie na świat.

W historii fotografii nie brakuje zdjęć wiekopomnych, zdjęć, które na zawsze zmieniły postrzeganie świata, wywołały poruszenie i skrajne emocje. Zdjęć, które trafiły do serc milionów i zapadły w pamięć – unikatowych dzieł sztuki, które należy znać.

Dzień Zwycięstwa

Fotografii Alfreda Eisenstaedta nie wypada nie znać. V-J Day in Times Square to fotografia wielokrotnie wspominana i opisywana w mediach. Młody marynarz całujący przypadkowo napotkaną na nowojorskim Times Square dziewczynę stał się symbolem wolności i zwycięstwa. Ten uchwycony w 1945 moment do dzisiaj intryguje i wzbudza emocje. Do tej fotografii nawiązują do tej pory hollywoodzkie produkcje (np. „Listy do Julii”), popularne seriale („Simpsonowie”). Powstał również ośmiometrowy pomnik namiętnie całującej się pary. Pikanterii całej historii dodaje fakt, że tuż po wykonaniu fotografii nasz marynarz został porządnie spoliczkowany.

V-J Day in Times Square, Alfreda Eisenstaedta

Wojna w oczach nastolatki

„Afgańska dziewczyna” wzbudziła dla odmiany zupełnie inne emocje. Ten portret wykonany przez Steve’a McCurrego w obozie dla uchodźców Nasir Bagh opublikowany został w 1985 roku na okładce National Geographic i zachwycił świat. Do dzisiaj, to wielokrotnie wykorzystywane przez Amnesty International, zdjęcie przypomina nam o drugiej stronie konfliktów zbrojnych – tej gdzie okrucieństwo i cierpienie dosięga ludność cywilną.

Afgańska dziewczyna, Steve McCurry

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.