drapacze chmur
Fotografia niejedno ma imię. Wbrew pozorom sztuka operowania obiektywem nie jest także sprawą banalnie prostą – tak jak to wydaje się niektórym domorosłym fotografom. Ba, znam nawet zawodowych fotografów, którzy są prawdziwymi mistrzami jeśli chodzi o fotografię przyrody ale już przy fotografii architektury napotykają na spore trudności.

Bo i architekturę fotografować niełatwo.

O fotografie architektury najczęściej proszą inwestorzy budowlani, deweloperzy, architekci (zarówno konstrukcji budowlanych, jak i wnętrz), a także wykonawcy drobnych prac budowlanych i remontowych. Jednak wiedza z zakresu co i jak przyda się podróżnikom, blogerom a nawet maniackim (i mniej maniackim) użytkownikom Instagrama).

Zobaczmy więc jak można polepszyć jakość naszych architektonicznych fotek.

wieżowce w Londynie

Perspektywa ma znaczenie
źródło: https://www.fivestardays.com

  1. Perspektywa – bez wiedzy i znajomości tej pani tutaj się nie obędzie. Pionowy, bardzo wysoki budynek sfotografowany z jego podnóża zatraci swój kształt całkowicie, z kolei niewielki domek uchwycony z perspektywy kilkuset metrów na fotografii po prostu zginie. Uwaga! – czasami trzeba się naprawdę sporo nachodzić zanim trafi się na idealny kąt i odległość.
  2. Oświetlenie – w fotografii architektury najczęściej trzeba się zdać na przyrodę i miejskie instalacje świetlne. Tutaj nie da się doświetlić czy też zblendować. W dodatku budynki w każdej porze dnia prezentują się skrajnie różnie – tutaj kluczem jest czas i efekt jaki chcemy uzyskać. Warto poeksperymentować w różnych warunkach.
  3. Uwaga na ogniskową – choć szeroki obiektywami można uzyskać fajne i ciekawe efekty, w mieście łatwo o przesadę – zamiast ciekawie pokazanego budynku możemy skończyć ze zdeformowanym, walącym się obiektem godnym miana Archi-Szopy. Lepiej spróbować z dłuższym obiektywem i różnymi kątami.

    różowe Tokyo

    Światło ma duży wpływ na efekt końcowy
    źródło: http://www.trendhunter.com

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.