Wygląd, któremu ciężko coś zarzucić, niezły komfort jazdy i cena przychylna dla kieszeni – tak w kilku słowach można opisać Forda Focus ST-Line. Kolejne generacje Forda Focusa jeżdżą po naszych drogach już od ponad dwudziestu lat. Kiedy w 1998 roku zjeżdżały z taśm montażowych pierwsze egzemplarze tego modelu, nikt chyba nie przypuszczał, że oto właśnie dokonuje się malutka rewolucja w świecie samochodów kompaktowych, a wszystko to za sprawą „new edge design”. Ta przełomowa, jak na owe czasy, stylistyka nadwozia to charakterystyczne ostre krawędzie oraz trójkątne przednie reflektory. To właśnie dzięki tym designerskim rozwiązaniom auto sprawiało wrażenie bardziej dynamicznego i nowoczesnego. Natomiast rok 2019 to rok nowej, czwartej już, generacji Forda Focusa.

Jeden Ford Focus, wiele możliwości

Nowy Ford Focus St-Line to samochód ciekawy. Już samo jego projektowanie odbyło się w nietypowy sposób. Producent zrezygnował bowiem ze zwyczajowej w takich przypadkach modernizacji poprzednich generacji modelu, wychodząc z założenia, że będzie ona nieskuteczna i niewiele zmieni. Samochód został więc zaprojektowany od nowa. Klienci wybierać mogą pomiędzy kilkoma wersjami tego samochodu. Dostępny jest on jako samochód typu combi lub pięciodrzwiowy hatchback. Wybierać możemy także wersję silnika – tutaj znajdzie się coś zarówno dla wielbicieli silników benzynowych, jak i diesli.

Oczywiście to nie koniec decyzji jakie stawia przed nami producent, w ofercie mamy modele tego samochodu z sześciobiegową skrzynią manualną lub automatyczną (siedem stopni), silnikiem 2.0 EcoBlue a także 2.3 EcoBoost.

Całkowita zmiana imagu

Inżynierowie Forda zmienili w nowym Focusie wszystko. Nie obeszło się nawet bez drastycznej zmiany wyglądu. Już na pierwszy rzut oka widać jego nieco bardziej krępą sylwetkę. Najnowszy model jest nieco niższy od swoich poprzedników, przez co cały samochód sprawia wrażenie szerszego niż jest w rzeczywistości. Równocześnie, zabieg ten spowodował, że auto to przypomina sportowe modele.

Nowe podwozie

Wydłużone zostało także rozstaw osi – dzięki temu osoby pasażerowie zajmujący tyle siedzenia mają większy komfort jazdy i większą przestrzeń na nogi. Ford Focus St-Line bez trudu zmieści w swoim wnętrzu cztery, lub pięć dorosłych osób – i wszystkie one odbędą podróż wygodnie. Bez problemu zasiądą w nim kierowcy hojnie obdarzeni wzrostem.

Ascetyczny kokpit

Zmiana wyglądu obecnego Focusa to także zmiany na kokpicie. Zarówno kokpit, jak całe wnętrze, jest skromne i, w porównani do poprzednich generacji, prostsze. Przyrządy ułożono w ten sposób, aby obsługa ich była łatwa i intuicyjna. Nie ma też zbytnich szaleństw z elektroniką, sterowanie podstawowymi funkcjami odbywa się za pomocą starych, dobrych przycisków (choć wcale nie oznacza to braku dotykowego ekranu lub systemu multimedialnego).

Bezpieczeństwo nade wszystko

A co z bezpieczeństwem pasażerów i kierowcy? Tutaj także nie ma się do czego przyczepić. Nowy Ford Focus St-Line ma na swoim pokładzie systemy bezpieczeństwa znane z wielu innych modeli także tych konkurencyjnych) ale to, co go wyróżnia to połączenie aktywnego tempomatu, systemu wspomagającego utrzymanie pojazdu na środku wyznaczonego pasa ruchu oraz asystenta pasa ruchu. Uruchomienie tych systemów w tym samym czasie powoduje, że auto prowadzi się samo. Oczywiście mowa tutaj o jeździe po prostych odcinkach – na autostradzie wystarczy trzymać przysłowiową rękę na kierownicy – samochód dowiezie nas bezpiecznie do celu i to bez zbytniego angażowania kierowcy.

Uwadze polecam także system Driver Alert, który na podstawie zachowań kierowcy w trakcie jazdy, informuje o konieczności odpoczynku. Z kolei system Cross-Traffic Alert pomoże nam w bezkolizyjnym zaparkowaniu nawet na ciasnych, miejskich miejscach postojowych (monitoruje on obie strony samochodu).

Prowadzenie? To łatwizna

Istotną kwestią jest także komfort prowadzenia samochodu. Jeśli chodzi o tego Forda Focusa kierowca ma kilka opcji do wyboru. W zależności od warunków pogodowych oraz planowanej trasy, może wybierać spośród opcji takich jak: Ford, Normal lub Slippery (Wet). Samochód jest cichy a silnik z trzema cylindrami gwarantuje zwinność oraz bardziej energiczną i płynna jazdę. Biegi w automatycznej skrzyni zmieniane są praktycznie niezauważalnie, a w manualnej ich zmiana jest wygodna i praktycznie nieodczuwalna.

Zawieszenie samochodu sprawia, że jazda jest stabilna nawet na krętych lub nieco bardziej wyboistych drogach. Prowadzenie samochodu ułatwia także innowacyjny tempomat z funkcją Stop&Go i systemem rozpoznawania znaków drogowych – dzięki niemu jazda po zatłoczonym mieście stanie się zadziwiająco prosta.

ford focus st-line

Czwarta generacja Forda Focusa St-Line to doskonały przykład na to, że czasami najlepiej się sprawdzają drastyczne rozwiązania. Skontrowanie całego modelu od nowa było być może pomysłem dość ryzykownym ale w konsekwencji nader udanym. For stworzył przyjemny dla oka, bezpieczny i intuicyjny samochód, który pokochają zarówno wieloletni użytkownicy dróg, jak i osoby początkujące, które boją się żmudnych, długich tras lub zatłoczonych wielkomiejskich ulic. Z tym akurat modelem samochodu prowadzenie samochodu staje się wręcz dziecinną igraszką.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.