Cyber przestępcy to nowa „jakość” oszustów. Z roku na rok, z miesiąca na miesiąc i z dnia na dzień robią się coraz bezczelniejsi. Okazji szukają już nie tylko poprzez rozsyłanie maili i internetowego spamu, ale również i na portalach społecznościowych. Od paru miesięcy okradają ludzi podszywając się pod ich znajomych i prosząc o szybką pożyczkę za pomocą systemu BLIK. Na szczęście wystarczy kilka prostych czynności, aby ustrzec się zarówno przed włamaniem na facebookowe konto, jak i przed utratą środków finansowych.

Sprawdzaj dokładnie informacje!

Kiedy nagle otrzymasz od znajomego wiadomość z prośbą o pilną i naglącą pożyczkę nawet niewielkiej kwoty nie reaguj. Zastanów się, czy Twój znajomy ma zwyczaj pożyczania w ten sposób pieniędzy i czy nagła sytuacja, w której rzekomo się znalazł jest wiarygodna.

Najprostszym i najbardziej rozsądnym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z nim telefonicznie lub, jeśli nie posiadasz do niego telefonu, za pomocą rozmowy wideo w messengerze. Można też zadać swojemu znajomemu pytanie, na które obca osoba nie będzie znała odpowiedzi. Pod żadnym pozorem nie należy jednak przekazywać numeru BLIK, ani przelewać pieniędzy na nieznany wcześniej numer konta.

Podwójne zabezpieczenia

Jeśli obawiasz się, że Twoje konto może zostać zhakowane, warto zawczasu pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu. Portal Facebook (bo to na nim właśnie rozpanoszyli się oszuści) oferuje możliwość wielokrotnej weryfikacji konta. W takim przypadku nie wystarczy znać hasła, podczas logowania zostaniemy poproszeni o kilku cyfrowy kod przesłany do nas za pomocą smsa lub wygenerowany na stronie facebooka.

Dodatkowo możemy także włączyć powiadomienia (na adres e-mail lub numer telefonu) o każdym nowym zalogowaniu do systemu. Dzięki temu od razu będziemy wiedzieć o ewentualnym włamaniu na nasz profil.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.