Typowy nowoczesny kocioł Junkers do zabudowy

Typowy nowoczesny kocioł Junkers do zabudowy

Myślałam ostatnio o mich 0statnich wakacjach spędzanych we Włoszech i o tym, jak wspaniale ludzie potrafią tam czasem wykorzystać czystą moc natury. Mówi się wiele o tym, że Włosi, szczególnie ci z południa kraju, są leniwi, że wszystko odkładają na jutro. Może i jest w tym trochę prawdy, ale jest to też na pewno naród bardzo pomysłowy.

Ale wracając do tematu, jakim ma być ogrzewanie wody – Włosi mają często na dachach domów specjalne wielkie pojemniki na wodę, które zwane są chyba – o ile dobrze pamiętam – bombolami. W ten sposób mocno świecące tam Słońce za dnia ogrzewa wodę do temperatury tzw. ciepłej kąpieli – oczywiście za darmo. Myślę zresztą, że tego typu instalacje są mniej lub bardziej popularne w Hiszpanii, Grecji czy na południu Francji.

Ciekawa jestem, czy coś takiego w ogóle dałoby się zrealizować w Polsce – to znaczy do jak wysokich temperatur latem Słońce może w ogóle wodę nagrzać. Jeśli tak, mój problem z domem byłby rozwiązany.

Mam przepływowy ogrzewacz wody, ale są z nim pewne problemy. Przede wszystkim jest za mało wydajny- nie jest w stanie nagrzać dość wody nawet na wieczorną kąpiel dla jednej osoby. Po drugie, to sporo kosztuje. Myślę tak naprawdę o kotłach wo grzania wody – kotły to takie większe, grzane na przykład gazem zbiorniki o których więcej przeczytać można tutaj: kotły Junkers.
Gdyby jednak dało się jakoś ogrzewać wodę promieniami słonecznymi byłaby to wspaniała alternatywa…

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.