Polskie prawo zobowiązuje kierowcę i wszystkich pasażerów samochodu do jazdy z zapiętymi pasami. Wiele osób, zwłaszcza jadąc na tylnej kanapie, bagatelizuje tę kwestię. Takie podejście może się skończyć nie tylko mandatem, ale i znacznie poważniejszymi konsekwencjami. Jeśli nadal masz wątpliwości, czy warto zapinać pasy w samochodzie, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
 

Bezwładność ciał

Ze względu na bezwładność, podczas nagłego hamowania lub zatrzymania pojazdu, ciała we wnętrzu samochodu cały czas się poruszają, aż do czasu, gdy zadziała na nie inna siła. Przykładowo, jeśli samochód przemieszcza się po autostradzie z prędkością 140 km/h i nagle wyhamuje do zera, pasażerowie nadal będą się poruszać z prędkością 140 km/h do czasu, kiedy coś ich zatrzyma. Mogą to być pasy bezpieczeństwa, kierownica, przednia szyba albo drzewo. Chyba nie trzeba tłumaczyć, że pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie najbezpieczniejsze. Statystyki mówią, że prawidłowo zapięte pasy zmniejszają prawdopodobieństwo śmiertelnych obrażeń nawet o połowę!

Systemy bezpieczeństwa działają poprawnie tylko z pasami

Myślisz, że ze względu na poduszki powietrzne jesteś bezpieczny w aucie i nie musisz korzystać z pasów? Duży błąd! Konstruktorzy systemów bezpieczeństwa we współczesnych samochodach zakładają, że pasy stanowią integralną część tych rozwiązań. Jeśli nie są zapięte i dochodzi do wypadku, poduszki nie działają prawidłowo, a nawet mogą wyrządzić krzywdę. Sama siła wybuchu stanowi zagrożenie! Oprócz tego, w sytuacji zderzenia, nieprzypięci pasażerowie na tylnej kanapie lub przewożone luzem przedmioty zachowują się jak wystrzelone pociski. Bezwładne ciała są w stanie zmiażdżyć fotele, powodując poważne obrażenia, a nawet śmieć osób jadących z przodu. Często bagatelizuje się tę kwestię, ale pasy na tylnej kanapie należy zapinać nie tylko dla bezpieczeństwa własnego, ale i innych pasażerów.

pasy ebzpieczenstwa 2.jpeg

Mandat i punkty karne

Jeśli nadal masz wątpliwości, czy warto zapinać pasy, może przemówią do Ciebie konsekwencje finansowe. Zgodnie z przepisami, przed rozpoczęciem jazdy kierowca ma obowiązek upewnić się, że wszyscy pasażerowie zapięli pasy. Jeśli ktoś zignoruje nakaz, prowadzący naraża się na mandat w wysokości 100 zł oraz 4 punkty karne. W sytuacji, gdy sam kierowca nie korzysta z pasów, grozi mu kolejne 100 zł oraz dodatkowe 2 punkty. Pasów nie muszą zapinać kobiety w zaawansowanej ciąży, funkcjonariusze niektórych służb oraz instruktorzy nauki jazdy i kierowcy taksówek, ale tylko na czas przewożenia klienta lub jazdy z kursantem. Z obowiązku zwalnia również zaświadczenie od lekarza, w którym stwierdzono przeciwwskazania zdrowotne. Warto przypomnieć, że dzieci o wzroście do 150 cm muszą być przewożone w specjalnym foteliku – w przeciwnym razie kierowca naraża się na kolejny mandat w wysokości 150 zł.

Problemy z odszkodowaniem

Kolejne przykre konsekwencje niezapinania pasów to wypłacenie niższej kwoty z odszkodowania OC. Jeśli doszło do wypadku z winy innego kierowcy, a poszkodowany doznał uszczerbku na zdrowiu, ale nie miał zapiętych pasów, ubezpieczyciel może obniżyć wypłacaną kwotę nawet o połowę. Decyzję uzasadni faktem, że poszkodowany sam przyczynił się do powstania szkody. Obrażenia ciała, a co za tym idzie koszty leczenia i rehabilitacji, byłyby znacznie niższe, gdyby ubezpieczony stosował się do obowiązujących przepisów.

Jak prawidłowo zapinać pasy?

Wiemy już, że z pasów korzystać warto, ale pozostaje pytanie, jak należy to robić, bo tylko prawidłowo zapięte mogą działać prawidłowo, zapewniając maksimum bezpieczeństwa.

Przede wszystkim taśma nie może się skręcać. Powinna być napięta i płasko przylegać do ciała, więc podczas jazdy warto zrezygnować z grubych ubrań czy przewieszonej przez ramię torebki. Pas biodrowy musi przebiegać wzdłuż najniższej części brzucha, a część piersiowa tuż nad środkową częścią barku. Aby zapobiec zsuwaniu się pasa, górny punkt mocowania na bocznym słupku należy dopasować do wzrostu kierowcy lub pasażera. Dla bezpieczeństwa warto zwrócić uwagę również na prawidłowe ustawienie zagłówka. Zabezpiecza on głowę przed gwałtownym odchyleniem się do tyłu, które może prowadzić do poważnych obrażeń kręgosłupa.

Bezpieczna jazda to znacznie więcej niż poduszki powietrzne i poprawnie zapięte pasy. Ważne są również sprawne hamulce, dobre opony oraz oświetlenie pojazdu. Postaw na dobrą widoczność i bądź widoczny na drodze! Zapasowe żarówki do swojego samochód znajdziesz na nocar.pl.

Zdjęcia: pexels.com

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.