Ciepła woda przestała być luksusem, a stała się standardem już kilkadziesiąt lat temu. Sposób jej pozyskiwania i dostarczania do naszych kranów różnić się jednak będzie w zależności od wielkości miejscowości, którą zamieszkujemy oraz wielkości domu. Przyjrzyjmy się kilku najczęściej wykorzystywanym i najbardziej znanym metodom.

Ciepła woda z elektrociepłowni

W większych miastach gwarantem ciepłej wody użytkowej jest najczęściej lokalne przedsiębiorstwo cieplne – to właśnie oni dbają o dostarczenie ciepła do kaloryferów zimą oraz ciepłej wody (przez cały rok) wprost do łazienkowych i kuchennych kranów.

Rozwiązanie to stosowane jest jednak tylko w przypadku domów wielorodzinnych (czyli tzw. „bloków”) i to tych budowanych współcześnie. Mieszkańcy wsi, domów jednorodzinnych, starych kamienic lub postsocjalistycznych blokowisk muszą sobie radzić inaczej.

Przepływowe podgrzewacze wody to popularny sposób na podgrzanie wody
źródło: https://www.junkers.pl

Piecyki nadal popularne

Jednym z najbardziej popularnych metod pozyskania ciepłej wody jest wykorzystanie do jej ogrzania gazu lub prądu. Tutaj najbardziej sprawdzają się przepływowe podgrzewacze wody (w odróżnieniu od podgrzewaczy pojemnościowych, te nie generują strat ciepła). Najtańszymi w użytkowaniu i łatwymi w montażu są gazowe podgrzewacze wody – stosowane zgodnie z zaleceniami producenta i przy zachowaniu środków ostrożności są bezpiecznym, wygodnym do pozyskania i niezawodnym źródłem ciepłej wody.

Ekologicznie

Energia ze źródeł odnawialnych cieszy się ostatnio sporą popularnością – ekologicznie i tanio. Najczęściej wymienia się tutaj energię słoneczną oraz ciepło geotermalne – wykorzystywane do pozyskiwania ciepła w niektórych domach jednorodzinnych. Oba te źródła są co prawda darmowe, niestety koszty montażu kolektorów słonecznych oraz pomp ciepła stanowią nieraz dość spory wydatek.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.