Kiedyś unikanie komputerowych wirusów było stosunkowo proste. Wystarczyło bowiem nie korzystać z pirackich kopii programów i gier, oraz unikać dyskietek i płyt CD pochodzących z nieznanego lub niepewnego źródła. Wszystko zmieniło się wraz z rozpowszechnieniem Internetu. Współcześnie wirusy mogą trafić na nasz komputer (a także smartfon lub tablet) praktycznie z każdego miejsca. Wystarczy odrobina nieuwagi, nadmierne zaufanie do pozostałych użytkowników sieci lub zbyt duża ciekawość a na naszym urządzeniu rozgości się złośliwe oprogramowanie. Aby tego uniknąć, wystarczy pamiętać o kilku podstawowych środkach ostrożności.

Od czego zacząć?

  1. Dobry program antywirusowy to konieczność. Najwięcej możliwości oferują nam te płatne, ale i pośród całkiem darmowych anty-wirów znajdziemy bardzo dobre propozycje. Najważniejsze, żeby wybrany przez nas program miał aktualną (i często aktualizowaną) bazę wirusów oraz sprawnie działającą zaporę sieciową.
  2. Nie klikaj we wszystko. Twoje wątpliwości powinny budzić przede wszystkim te przesłane od nieznajomych oraz przez hakerów podszywających się pod instytucje różnego rodzaju (zarówno mailem, jak i w prywatnych wiadomościach na portalach społecznościowych).

O czym pamiętać?

  1. Ostrożnie również z programami ściąganymi z Internetu. Godne zaufania są zazwyczaj strony producentów, z pozostałymi raczej ostrożnie.
  2. Rób kopie zapasowe. To co prawda nie uchroni Cię przed zainfekowaniem komputera lub telefonu, ale pozwoli uniknąć wielu frustrujących chwil gdyby jednak środki ostrożności zawiodły.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.