29Współczesne czasy, to czasy posiadania. Konsumpcyjny styl życia, łatwo dostępne pożyczki i kredyty oraz powszechny dostęp do wszystkich dóbr, w tym tych luksusowych, spowodowały, że coraz częściej zdarza nam się żyć ponad stan i wydawać pieniądze, których nawet nie posiadamy. Na przeciw temu wychodzi trend oszczędzania – specjaliści od finansów i ekonomiście starają się wykreować nowa modę, modę na oszczędzanie. Kluczem i źródłem powodzenia w gromadzeniu oszczędzania jest zapanowanie nad własnymi wydatkami. Pomoże nam w tym prowadzenie domowego budżetu.

Dlaczego warto prowadzić budżet domowy?

Wdrożenie i prowadzenie domowego budżetu jest kluczem do stworzenia solidnych finansowych podwalin. Spisywanie przychodów i wydatków pomoże ci lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi, kontrolować wydatki, więcej zaoszczędzić, spłacić długi lub pozostać wolnym od zadłużeń.

Bez jasnego obrazu naszych całkowitych dochodów oraz tego co wydajemy, łatwo nam zacząć polegać na kartach kredytowych lub debecie na bankowym koncie i popaść w dość spore długi.

Jak się za to zabrać?

Prowadzenie domowego budżetu zacznijmy od bardzo prostych czynności. Sięgnijmy po kartkę i długopis. Teraz możemy zacząć naprawdę. Spiszmy wszystkie nasze dochody – comiesięczne wpływy z wynagrodzenia, alimentów, zarobki dodatkowe, odsetki z kont oszczędnościowych, a nawet zwrot pożyczki przez znajomych. Ujmujemy tylko te wpływy co do, których jesteśmy pewni – nieregularne przychody (takie jak np. prezenty lub zwrot podatku) w tym przypadku się nie liczą.

Na co wydajemy najwięcej?

Teraz część nieco trudniejsza – musimy spisać wszystkie nasze wydatki. Zaczynamy od tych, które musimy ponieść. Na pierwszy ogień idą więc wszystkie rachunki i opłaty, raty pożyczek i kredytów, a także przewidywane koszty transportu i opłat za telefon. Kolejną czynnością będzie analiza wydatków poniesionych na konsumpcję. Mozolnie spisujemy wydatki z każdego paragonu dzieląc je na poszczególne kategorie: zakupy, kosmetyki, chemia i gospodarstwo domowe, przyjemności, książki, hobby, dzieci, ubrania, zwierzęta, itd. Ilość i rodzaje kategorii zależą całkowicie od nas. Starajmy się jednak, aby ująć wszystkie te wydatki, na które wydajemy najwięcej (jak choćby zakupy spożywcze).

Znając już wydatki poniesione w ciągu miesiąca i wiedząc jaką kwotą środków pieniężnych dysponować będziemy w nadchodzącym okresie możemy zaplanować maksymalne kwoty jakie zamierzamy wydać w przyszłości. Koniecznie ujmijmy również wydatki nieregularne takie, jak wizyty u stomatologa, naprawy samochodu, ubezpieczenie lub zakup większych sprzętów lub droższych ubrań. Na nie także musimy przeznaczyć pewną sumę pieniędzy (najlepiej co miesiąc odkładać na ten cel mniejsze kwoty).

Chwila prawdy

Pora podsumować całość. Sytuacja idealna to taka, w której nasze wpływy stanowią większą kwotę niż wydatki. Jeśli tak się nie stało musimy przemyśleć dalsze działania. Być może kwoty, które wydajemy na jedzenie lub przyjemności są zbyt wysokie i niepotrzebne? To właśnie w tym momencie analizujemy zasadność poszczególnych wydatków. Zazwyczaj okazuje się, że sporo z nich można było uniknąć. Teraz jasno widzimy ile tak naprawdę wydajemy na drobne lub większe przyjemności, alkohol lub wypady do restauracji i modnych klubów. Przewartościuj swoje wydatki rozróżniając te poniesione na rzeczywiste potrzeby, a te, które pokryły zwyczajne „zachcianki”. To właśnie likwidacja lub zmniejszenie tych drugich pomoże Ci zapanować nad budżetem.

Szczęściarze, którzy uzyskali dodatni wynik finansowy mogą się zastanowić co zrobić z nadwyżką środków finansowych. Odpowiedź nasuwa się sama – przeznaczyć je na oszczędności.

Systematyczność popłaca

W ciągu całego miesiąca na bieżąco spisuj wydatki i porównuj je z zaplanowanym budżetem. Pozwoli ci to uniknąć finansowej zapaści i zabezpieczy przed koniecznością zaciągania długów. Jeśli zauważysz, że twój miesięczny budżet jest na wyczerpaniu powinieneś przystopować z wydatkami. Na bieżąco powinieneś także zauważyć gdzie ucieka ci najwięcej pieniędzy, co pozwoli na bardziej rozsądne gospodarowanie swoimi finansami w przyszłości. Może się też okazać, że nasz budżet będzie wymagał dokonania kilku niezbędnych korekt – nie bójmy się tych zmian. Budżet domowy to nie nauka ścisła, ulega zmianom i dostosowuje się do naszego trybu życia oraz aktualnych potrzeb.

Pomocne narzędzia

Nasz budżet możemy zapisywać i prowadzić na wiele sposobów. Tradycjonaliści zapewne nie rozstaną się z notatnikiem i długopisem. Sporo osób spisuje swoje wydatki w kalkulatorze Excela i taka metoda sprawdza się u nich najlepiej. Jednak w dobie cyfryzacji i smartfonów warto przyjrzeć się aplikacjom dedykowanym domowemu budżetowaniu. W tej dziedzinie mamy spory wybór – od tych najprostszych, po bardziej skomplikowane i rozbudowane pozwalające monitorować nawet zyski z inwestycji. Spora część z nich jest darmowa, spokojnie można więc testować i eksperymentować w poszukiwaniu tej najlepszej dla nas.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.