Świat przyszłości bez konieczności noszenia ze sobą portfela lub kart kredytowych? Rzeczywistość bez banknotów i monet? Takie wizje znamy z wielu filmów spod znaku science fiction, niektórzy jednak zapragnęli sięgnąć po takie marzenie.

W 2009 roku grupa nieznanych ludzi, działająca po wspólnym pseudonimem Satoshi Nakamoto, stworzyła wirtualną walutę – Bitcoin. Bitcoin to kryptowaluta, której istnienie uwarunkowane jest skomplikowaną siecią wymiany P2P oraz kryptografią.

Dla każdego?

Teoria jest prosta – każdy kto jest w posiadaniu komputera powinien być w stanie wydobywać Bitcoiny. Można to zrobić udostępniając moc obliczeniową komputera. W praktyce – moc obliczeniowa potrzebna do stworzenia jednego Bitcoina jest tak duża, że przeciętny użytkownik Internetu nie ma szans na pozyskanie choćby jednej dziesiątej tej waluty.

Wysokie notowania

Mimo niełatwego sposobu pozyskiwania, Bitcoin zapewnił już sobie pewną popularność – wartość jednego Bitcoina rośnie w sposób zatrważający i wg ostatnich notowań osiąga pułap wykraczający daleko poza możliwości finansowe zwykłych śmiertelników i drobnych firm (według bieżących notowań kursu jest to 50000 PLN).

Skąd ten szał?

Popularność tej waluty tkwi przede wszystkim w jej egzotyce i łatwości użytkowania. Transakcje Bitcoinem nie wymagają przewalutowywania, pomijają pośredników i trafiają ekspresowo na docelowe konto. Bitcoin ma także zabezpieczenie przed inflacją i zapewnia pełną anonimowość podczas zawierania umów i transakcji.

Nie wszystko złoto…

Równocześnie nie sposób nie pomyśleć o złych stronach kryptowaluty. Bitcoin nie jest w żaden sposób kontrolowany przez instytucje finansowe, nie ma więc gwarancji jego stabilności. Rodzi też możliwości sporych spekulacji finansowych i chętnie jest wykorzystywany podczas nielegalnych transakcji.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.