Jeśli wydawało się Wam, że zakup aparatu fotograficznego to sprawa prosta i bezproblemowa, to byliście w dość sporym błędzie. O tym, czy aparat fotograficzny sprawdzi się u nas decyduje wiele czynników, o których początkującym fotografom amatorom nawet się nie śniło. I, wbrew pozorom, cena nie zawsze świadczy o funkcjonalności i przydatności aparatu. 

Kompakt, czy bezlusterkowiec?

Podstawowym kryterium, które zazwyczaj rozważamy to rodzaj aparatu. Tutaj wybór mamy najczęściej pomiędzy aparatem kompaktowym, bezlusterkowcem oraz lustrzanką. Kompakty, to małe i proste w obsłudze aparaty – sprawdzają się gdy robimy zdjęcia obiektów nieruchomych i przy dobrym świetle – spokojnie zastąpi je przyzwoity aparat smartfonu. Prawdziwa rozgrywka toczy się pomiędzy pozostałymi dwoma rodzajami aparatów fotograficznych:

Pełnoklatkowy bezlusterkowiec to aparat, który łączy niewielkie gabaryty kompaktów z funkcjonalnością lustrzanek. Ich ogromną zaletą jest łatwość obsługi i możliwość wymiany obiektywów. Świetny wybór dla amatorów, którzy jednak lubią mieć aparat przy sobie, tym bardziej, że matryce bezlusterkowców pozwalają na osiągnięcie jakości zdjęć porównywalnych z przyzwoitymi lustrzankami.

źródło: https://www.nikon.pl

Lustrzanki to dla odmiany aparaty do wszystkiego – od fotek imprez rodzinnych, po profesjonalne sesje fotograficzne. Te najdroższe i wyspecjalizowane kosztują niewiele mniej od przyzwoitego samochodu, te najtańsze – cenowo znajdują się w zasięgu przeciętnego zjadacza chleba. Aby jednak w pełni wykorzystać możliwości lustrzanek, trzeba mieć choć odrobinę wiedzy z zakresu fotografii. Do ich wielkiej wady należy wielkość aparatu – w damskiej, nawet pokaźnej torebce, raczej się nie zmieści.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.