Osób pracujących w systemie Home Office regularnie przybywa. Z jednej strony, jak wskazują na to poważne opracowania naukowe socjologów, jest to niebezpieczny trend, który grozi tym, że już niedługo w domu i na umowę o dzieło pracować będzie nawet 80% Polaków. Z drugiej strony oczywiście jest to ogromna wygoda dla osób niepełnosprawnych, wycofanych, przebywających na urlopie macierzyńskim, z małym dzieckiem w domu (a jak wiadomo przedszkoli ciągle w naszym kraju brakuje), ale i takich jak ja, czyli po prostu trochę zbyt leniwych, by wyjść codziennie do pracy na rano. Swoją drogą w domu można już też pracować czasem mając „normalną” umowę – nie chcę się chwalić, ale najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu dostanę właśnie taką pracę.

Meritum 🙂

Po tym przydługim wstępie pragnę przejść do meritum sprawy. Praca w domu to też ograniczenia i problemy, głównie natury organizacyjnej i komunikacyjnej. Są na szczęście przydatne programy które ułatwiają jedno i drugie, także wspomagające nas w pracy zespołowej.

Stare dobre Google

Podstawą jest tu nadal oczywiście pakiet Google, czyli Google Docs (Google Dysk). To świetne narzędzie do dzielenia się dokumentami, działające w zasadzie bezawaryjnie i do tego darmowe. Polecam je więc każdemu także ze względu na intuicyjny interfejs.

googledocs-tips-379x243

Bardziej zaawansowani użytkownicy większych projektów docenią z kolei takie rozbudowane oprogramowanie do tworzenia pracy zespołowej jak słynna Jira. Znam je akurat z konieczności dość dobrze. Pakiet sporo kosztuje, ale często jest tak, że płaci za niego pracodawca. Jednak jest jeszcze inna możliwość – podobne programy darmowe, czyli pakiety do koordynowania zadań i ewidencji czasu pracowników, na przykład – tu gorąco polecam ! – Asana.

dzoverview Jira-Dashboard1-1024x684

Bardziej zaawansowane

Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze komunikatory – moim ulubionym jest tekstowy Skype – no i dla niektórych, szczególnie dla programistów – systemy SVN do kontroli wersji danego produktu. I tu mamy do dyspozycji wiele dystrybucji płatnych, ale jak zwykle mogę śmiało polecić ich darmowe lub przynajmniej dużo tańsze odpowiedniki.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.