Życie alergika nie jest łatwe. Wiosną i latem dokuczają mu wszechobecne pyłki roślin, zimą i jesienią problemem jest kurz i przesuszone powietrze. Oczywiście nie każdy alergik reaguje tak samo na pyłki roślin oraz roztocza. Czasami reakcję alergiczną wywołują zgoła inne czynniki. Oto kilka sposobów jak można sobie z nimi radzić we własnym zakresie i domowym zaciszu.

Groźne rośliny

Uczuleni na pyłki roślin i traw maja zdecydowanie najgorzej. Trudno się bowiem zamknąć w domu przez cały okres pylenia – a i to nie zawsze pomoże, pyłki i nasiona są wszechobecne. Rozwiązaniem jest unikanie miejsc gdzie pylenie jest nasilone (okolic parków i pól). Wieczory i noce spędzajmy raczej przy zamkniętych oknach – w tych porach dnia stężenie pyłków roślin w powietrzu jest bowiem najwyższe. Unikać należy także wietrzenia i spacerów podczas silnych upałów – to kolejny moment, podczas którego wzrasta pylenie. Dobrą inwestycją dla alergika może się także okazać domowy oczyszczacz powietrza – ten sprawdzi się także przy innych rodzajach alergii.

Gdy uczula pupil

Alergia na sierść zwierząt to najbardziej bolesny problem. Czy jednak na pewno musimy się pozbywać z domu ukochanego pupila? Oczywiście, to rozwiązanie jest najprostsze, istnieją jednak sposoby na znaczne złagodzenie objawów alergicznych dzięki, którym nie trzeba decydować się na ten bolesny krok.

Zrezygnować z głaskania zwierzęcia jest trudno – pamiętajmy jednak, aby po każdym takim kontakcie umyć dokładnie ręce – a przed umyciem unikajmy dotykania nimi twarzy i pocierania oczu. Regularne mycie zwierzaka (nawet kota) jest tutaj także kluczowym elementem, tak samo jak dokładne odkurzania i sprzątanie (najlepiej na mokro) – tutaj najlepiej sprawdzą się odkurzacze bezworkowe, ze specjalnymi filtrami, tzw. wodne.

Precz z roztoczami!

Jeśli mamy w domu osobę uczuloną na kurz i roztocza usuńmy przede wszystkim dywany, wszelkiego rodzaju kilimy i puchate narzuty oraz koce. Dla nich niestety już nie ma miejsca w naszym domu – to właśnie na nich osadza się najwięcej alergenów. Zainwestujmy także w poduszki i kołdry wykonane z bezpiecznych, anty alergicznych materiałów, takich, które bez problemu możemy wyprać w pralce.

Sprzątać należy tylko na mokro. Z pomocą przyjdzie nam wspomniane już wyżej odkurzacze na wodę. Dzięki specjalnym filtrom eliminuje i zatrzymuje sporą ilość szkodliwych dla alergika substancji.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.