kaloryfer

Coraz krótszy dzień, chłodniejsze noce i powracające z wakacyjnych kolonii oraz obozów dzieciaki to niechybny znak, że jesień już za progiem. To także idealny moment, aby pomyśleć o zimowym ogrzewaniu naszych domów.

Dni są jeszcze póki co dość ciepłe, a nawet momentami upalne, sytuacja ta jednak zmieni się dość szybko – za miesiąc lub dwa zaczniemy marznąć, nie tylko podczas spacerów ale i we własnych czterech ścianach.

Gdy MPEC zawodzi

Mieszkańcy wielkomiejskich bloków mają w tym przypadku łatwo – jeden telefon (w teorii) do administracji osiedla i już przyjemne ciepełko rozchodzi się wprost z rur kaloryfera. Gorzej ma się sprawa z właścicielami domów jednorodzinnych (i to bez względu na wielkość miejscowości) – w tym przypadku nie ma co nawet marzyć o doprowadzeniu ciepłej wody z lokalnego przedsiębiorstwa dostarczającego energię cieplną. Trzeba kombinować samemu.

Tradycja zgubna dla środowiska

szufla węgla

Ogrzewanie węglem to przestarzała technologia
źródło: http://wegiel.bielsko.pl/

Metod na dostarczenie ciepła do naszego domostwa jest co najmniej kilka. Tradycyjnie ogrzewano domy za pomocą kominka lub pieców (paliwo do tych ostatnich nadal często stanowi węgiel drzewny). Jednak rosnące zanieczyszczenie atmosfery i coraz większy kłopot z dokuczliwym smogiem (a problem ten dotyczy nie tylko niefortunnie zlokalizowanego Krakowa) powodują, że zarówno opalanie węglem, jak i drewnem pomału odchodzi do lamusa (czy to za sprawą kosztów, czy też nowo powstających przepisów lokalnych). Rozwiązaniem może być przekształcenie pieca na taki opalany olejem lub ekologicznym groszkiem – metody te jednak są zdecydowanie mniej ekonomiczne.

Gazowe kotły grzewcze

Alternatywę stanowi inne źródło ciepła – gaz. Ta metoda zyskała w ostatnich latach na popularności. Nic w tym dziwnego – opalanie gazem jest proste (wystarczy zamontowany kocioł grzewczy oraz dostęp do źródeł gazu) i mało kłopotliwe. Poza konserwacją pieca, tak naprawdę nie trzeba robić nic. Wbrew powszechnym obawom jest to także stosunkowo bezpieczna technologia, oczywiście przy zachowaniu koniecznych środków bezpieczeństwa i norm budowlanych.

Naturalne ciepło

Ale przyjrzyjmy się jednemu z najnowocześniejszych sposobów na ogrzewanie – pompom ciepła. Pompy ciepła to ekologiczny i efektywny sposób na pozyskanie energii cieplnej.

pompa cieplna

Pompa cieplna firmy Junkers to nowoczesny sposób na ogrzewanie

Bez wykorzystania gazu, węgla lub innych paliw – pompy ciepła wykorzystują energię geotermalną oraz energię słoneczną zgromadzoną w powietrzu, wodach gruntowych oraz ziemi. Te źródła dostępne są w w nieograniczonych ilościach i bezpłatnie. To idealny sposób na ogrzanie budynków – tanio, bezpiecznie i z korzyścią dla środowiska.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.