Lato i wakacje to czas naszej wzmożonej aktywności turystycznej. Podróżuje zarówno sami, jak i całymi rodzinami. Nierzadko własnym transportem ale równie często, o ile nie częściej, korzystamy z usług przewoźników – autokarowych, kolejowych oraz samolotowych. A u tych z dbałością o nasze bagażowe mienie bywa różnie. Zresztą, kto choć raz widział jak pracownicy lotnisk oraz, niestety, współpasażerowie, traktują Bogu ducha winne walizki, ten zdaje sobie sprawę, że nasze bagaże skazane są na warunki ekstremalne.

Photo credit: Foter.com

Ale spokojnie! Kilka, powziętych zawczasu środków ostrożności i nasz bagaż ma spore szanse dotrzeć na miejsce w nienaruszonym stanie.

Wybierz walizkę

Przede wszystkim – odpowiednia walizka. Podczas podróży własnym samochodem lub autokarem wybór sposobu przechowywania bagażu ma znaczenie drugorzędne. Podczas wojaży lotniczych jest to jednak jedne z najważniejszych czynników podczas pakowania. Walizka musi być dobre jakości (niestety tanie podróby się tutaj nie sprawdzają), usztywniona (ale uwaga – nie zawsze te najbardziej twarde są najlepsze – zbyt twarde mogą pękać) ale wykonana z lekkich materiałów. Dobrze, aby miała dodatkowe zabezpieczenia – zamek szyfrowy, kłódkę (tę akurat można bez problemu dokupić).

Etykietka bagażowa – ważna rzecz

Koniecznie opiszmy lub oznaczmy w jakikolwiek sposób nasz bagaż. Może to być zwykła przypinka z nazwiskiem, adresem i danymi kontaktowymi. Z kolei kolorowe naklejki lub przywieszki ułatwią nam szybkie rozpoznanie walizki na taśmie bagażowej oraz zapobiegną pomyłkom (także cudzym).

Photo credit: Chor Ip via Foter.com / CC BY-SA02

Ubezpieczenie – zawsze się przydaje

Przed podróżą warto także pomyśleć o ubezpieczeniu bagażu. Co prawda nie zapobiegnie to ewentualnym zniszczeniom lub kradzieży, ale znacznie osłodzi niefortunne przygody z bagażem. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie przedmioty podlegają ubezpieczeniu (zależy to od firmy ubezpieczeniowej), dlatego biżuterię, sprzęt elektroniczny oraz dokumenty warto zawsze pakować w bagaż podręczny.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.