Szybki rozwój bankowości mobilnej nie jest niczym zaskakującym. Jak w wielu dziedzinach, tak i tutaj wygoda korzystania i dostępność w każdej chwili smartfonów oraz tabletów przeważyły szalę sukcesu. Dzięki mobilnym aplikacjom banków możemy zrobić przelew praktycznie od ręki, sprawdzić stan konta podczas jazdy samochodem oraz zapłacić za zakupy bez sięgania do portfela.

Mobilnie i bezpiecznie

Ale, ale – to rozwiązanie jest bardzo wygodne, stwarza jednak dość spore zagrożenia – nasz brak ostrożności doprowadzić może do starcia ze złodziejami, oszustami oraz cyberzłodziejami. Na szczęście odrobina zdrowego rozsądku i zastosowanie się do kilku zasad bezpieczeństwa niweluje to zagrożenie praktycznie do zera.

  1. Podstawową zasadą, której się musimy trzymać, to ściąganie aplikacji tylko i wyłącznie ze strony banku. Nie ufajmy sklepom oraz podrzędnym stronom z aplikacjami, tylko wtedy możemy mieć pewność, że producentem aplikacji jest bank, z którego usług korzystamy.
  2. Komputery z dostępem do internetu narażone są na ataki hakerów oraz programów przechwytujących dane oraz hasła. Niestety to samo dotyczy naszych telefonów oraz tabletów. Zadbajmy więc o odpowiedni program antywirusowy (legalnego!) oraz ochronę telefonu w czasie bieżącym. Nie zapominajmy również o regularnym aktualizowaniu oprogramowania.
  3. Zapomnijmy o opcji zapamiętywania hasła. Zarówno login, jak i hasło wpisujmy za każdym razem. Unikajmy także korzystania z aplikacji na cudzych telefonach oraz tam, gdzie łączymy się z Internetem za pomocą niezabezpieczonej sieci (np. wi-fi w kawiarni)
  4. Zabezpieczmy dostęp do telefonu dodatkowym hasłem, wzorem lub odciskiem palca. Jeśli używamy hasła – powinno ono być inne niż to, za pomocą którego logujemy się do aplikacji banku.
  5. Jeśli nasz bank oferuje dodatkowe zabezpieczenia: powiadamianie smsem lub o logowaniu oraz transakcjach, dodatkowe potwierdzanie hasłem transakcji, itp. skorzystajmy z nich. Nie mają na celu utrudnienia nam życia ale zwiększenie bezpieczeństwa naszych środków finansowych.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.