ręce
matka z dzieckiem

źródło: http://www.huffingtonpost.com

Co jakiś czas w internetowym światku wybucha kolejna burza na linii matki kontra reszta świata – zazwyczaj punktem medialnym jest jakieś zdarzenie z jedną z matek w roli głównej, zazwyczaj sprawa dotyczy rzekomej (lub faktycznej) dyskryminacji tegoż zawodu (bo spokojnie można tu mówić o pracy na cały, a nawet na dwa lub więcej etaty). Odzywają się głosy o wolności matek (jak choćby w przypadku ostatniej afery związanej z karmieniem piersią w restauracji) oraz te, które głośną krzyczą, że matki to „święte krowy”.

Matka, matce nie równa

Moi drodzy – matki, jak to ludzie, też są różne. Nie wrzucajmy ich do jednego worka – tak samo jak reszta ludzkości mają swoje wady,zalety, humory i reprezentują różny poziom wykształcenia i zaradności życiowej. Jakie typy zaobserwowałam w swoim środowisku?

mem o macierzyństwie

źródło: https://pl.pinterest.com

Matki dzieci „słońc” – wpatrzone bezkrytycznie w swoje pociechy. Ten typ matek powie „nie bij kolegi bo się spocisz” i co by się nie stało usprawiedliwi zachowanie swojego dziecka. Nauczyciele są zazwyczaj źli i niesprawiedliwi, koledzy z podwórka zazdrośni a Świat niesprawiedliwy. Dziecko natomiast – zawsze idealne. Doskonałym przykładem jest tutaj książkowa rodzina Dursleyów oraz pani Trump.

Matki „ja tu rządzę” – przez gro osób nazywane nieładnie „świętymi krowami”. Tym paniom należy się wszystko – cały kilkumetrowy chodnik w parku, cały przedział w pociągu oraz pierwsze miejsce w każdej kolejce. Wbrew pozorom grono, nie tak liczne lecz robiące doskonałą antyreklamę polskim matkom.

Matki normalne – zdające sobie sprawę, że nie wszędzie można wejść z dzieckiem i że dziecko w przestrzeni publicznej także musi się zachować. Takie matki nie zanudzają niedzieciatych znajomych opowieściami o kupkach i zupkach w słoiczku. O dziwo tych jest najwięcej – siedzą cicho nie czując potrzeby wtrącania trzech groszy w dyskusję, swoją wartość i tak znają.

Matki nie zasługujące na to miano – na szczęście tych zabrakło pośród moich znajomych. To kobiety, które na dumne słowo „mama” nie zasługują – te co dzieci zaniedbują, biją, pozwalają konkubentom na znęcanie się nad maleństwem a mężom na mordowanie i ukrywanie ciał w beczkach. Kobiety, które urodziły ale nigdy matkami nie będą.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.